top of page
shutterstock_399085339.jpg
shutterstock_1107313589.jpg
 
Ana Arıları Kovana Kabul Ettirme

 

Ana arıları kabul ettirirken belirli koşulları karşıladığınız takdirde, ana arıların kabul edilmeme olasılığı yok gibidir. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Ana arıyı vereceğimiz kovan en fazla 3-4 çerçeveli kolonilerden oluştuğunda kabul oranı çok artmaktadır. Çok güçlü ve tarlacı sayısı fazla kolonilerde ana kabul etmeme ihtimali de artar. Ana arı vereceğiniz koloni çok güçlü ise, satın aldığınız anayı bu güçlü koloniden alacağınız 3-4 çerçeveli bir bölmeye kabul ettirip, daha sonra koloni birleştirme yöntemiyle bu iki bölmeyi birleştirirseniz ana arıyı kovanın tamamına kabul ettirmiş olursunuz. 3-4 çerçeve ile bölme aldığınızda bu bölmeyi kovandan uzak bir yere yerleştirirseniz, tarlacı arılar asıl kovana geri döner ve bölmede bakıcı arı kaldığından ana arıyı kabul etmeleri çok daha mümkün olur.

2. Bölme yaptığınızda bu bölmeye dışarıda başıboş dolaşan bir bakire ana arının girmemesi için kovanın girişine küçük bir ana arı ızgarası monte etmeniz iyi olur. Aksi takdirde dışarıdan girecek bir bakire ana arı, satın aldığınız ana arıyı öldürecektir.

3. Ana arıyı vermeden 3 gün önce, ana verilecek kovanın ana arısının alınmış olması gerekir. Veya yeni bölme yapılacaksa, ana arı verilmeden 3 gün önce bölme alınmalıdır. Böylece kovan ana arısız olduğunu hissedecek ve yeni verilecek ana arıyı kabul etmeye daha hazır olacaktır.

4. Ana arı verildiği gün, kovandaki tüm ana memeleri temizlenmelidir. Bu işlem, çerçevelerdeki arılar silkelenerek yapılmalıdır. Çünkü arılar, ana arı memelerini çok iyi gizlerler ve gözden kaçacak bir ana arı memesi, sizin vereceğiniz ana arının öldürülmesine neden olur.

5. Ana arı kafes içinde, sol üst köşedeki resimde gösterildiği gibi kovana verilir. Kafesin üzerine ve kovanın tamamına gül suyu sıkılır. Bunun amacı, tüm arıların kokularını nötralize etmektir.

6. İki gün sonra kovan kontrol edilir, yeni oluşan ana memeleri tekrar çerçeveler silkelenmek suretiyle temizlenir. 3. gün son bir meme kontrol yapılır ve varsa memeler bozulur. Meme yoksa ana arının kafesi açılabilir. Meme varsa bunlar bozulduktan bir süre sonra ana arı kafesinin tapası açılır ve ana arının kovana hakim olması beklenir. Arıların ana arıyı kabulü gözlemlenir. Eğer saldırmıyorlarsa ana arıyı kabul etmişler demektir. Ancak saldırı varsa, yani ana arının üzerinde bir topak oluşturuyorlarsa ana arı kafese geri konur, ana arıdaki stres kokusunu gidermek için üzerine duman verilir. Kovanda meme veya başka ana arı varlığına bakılır. Bunlar giderildikten sonra işlemler tekrarlanır.

 YALANCILAMIŞ KOVANDA YAPILACAK İŞLEMLER

 Eğer kovanda yalancı ana varsa, kovana ana kabul ettirmek mümkün olmaz. Yalancı ana sizin vereceğiniz ana arıyı öldürecektir. Böyle bir durumda önerilen uygulama önce kovandaki yalancı ana arıyı kovandan uzaklaştırdıktan sonra kovanın arılarını güçlü kovanlara paylaştırmak ve elinizdeki ana arıyı verebileceğiniz yeni bir koloni oluşturmaktır. Bunun için farklı 3 kovandan veya bölme yapmaya karar verdiğiniz tek bir kovandan arılarıyla birlikte bir çerçeve ballı polenli, bir çerçeve kapalı yavrulu, bir çerçeve açık yavrulu alıp (bu kovanların ana arılarını almadığınızdan emin olun) bunlarla bir bölme oluşturabilirsiniz. Ana arıyı bir gün sonra kafes içinde yukarıda anlatılan noktalara dikkat ederek verebilirsiniz.

Eğer bölmeyi uzak bir yere götürmüyorsanız, tarlacı arılar asıl kovanına geri döneceği için, bölmelerin ana kabul edilip yumurta atmaya başladıktan sonra beslenmesi gerekir.

bottom of page