top of page

Arılarımızın Özellikleri

Arı satışımız 2023 Nisan ayında başlayacak olup en az 8 çerçeveli kolonilerden oluşacaktır. 

Arı ırklarımız Kafkas F1 ve Karniyol F1 olmak üzere iki türdür.

NEDEN ARILARIMIZI TERCİH ETMELİSİNİZ?

Yapılan araştırmalar, F1 arıların (saf bir ırkın birinci melezi) bal veriminin çok daha yüksek  olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, Marmara bölgesi için en uygun ırklardan Karniyol ve Kafkas arı ırklarının birinci melezlerini üretiyor, kolonilerimizi bu verimli arılardan oluşturuyoruz.

Kolonilerimizi, istenen özelliklere göre seçilmiş damızlık ana arı ve erkek arı kolonileriyle ürettiğimiz ana arılarla oluşturuyoruz. Damızlık olarak, bal verimi, oğul verme davranışı, ana arının performansı gibi özelliklere göre seçilen ana arılar kullanılıyor.

 

Ana arılarımızın çiftleşme süreci ticari işletmelerdeki gibi mini çiftleştirme kutularında değil, üç tam boy çerçeveli çiftleştirme kutularında bol miktarda arı desteği ile yapılıyor. Bu şekilde, ana arının üreme organlarının tam gelişimi için gerekli olan doğum sonrası 5-8 günlük beslenme güçlü bir kovanda gerçekleşiyor ve ana arının sağlığı ve performansı çok daha yüksek oluyor.

 

Başlatıcı kovanlarımızı Dolittle yöntemi ile, ana arılı kolonilerde oluşturuyoruz. Bu şekilde, ana arısız kolonideki performans düşüklüğü v.s. gibi durumlar yaşanmadığından, ana arı oluşturacak yüksükler çok daha bol arı sütü ile beslenmekte ve dolayısıyla doğan ana arıların boyutu normalden daha büyük, gelişimi daha sağlıklı ve performansı daha yüksek olmaktadır. Tüm kovanlarımızda bu ana arıları kullanıyoruz.

 

Kolonilerimizde varroa mücadelesi aşağıdaki yıllık takvime göre aksatılmadan yapılmaktadır:

İlkbahar: Flumetrin Şerit, Formik Asit

Yaz: Esansiyel yağlarla üretilmiş ürünler, pudra şekeri

Sonbahar: Formik Asit, Flumetrin

Kış: Oksalik Asit

 

Hastalıklara karşı, varroa mücadelesinin yanında nösema vb. hastalıklara karşı uygun sıcaklıklarda bacillus bakterisi uygulaması, nösemaya karşı premiksler ve bağışıklık güçlendirici ürünler sürekli kullanılmaktadır.

 

Button
11062b_f0cd2b56e86443d68d21b6bc12fe055c_

Every website has a story, and your visitors want to hear yours. This space is a great opportunity to give a full background on who you are, what your team does and what your site has to offer. Double click on the text box to start editing your content and make sure to add all the relevant details you want site visitors to know.

If you’re a business, talk about how you started and share your professional journey. Explain your core values, your commitment to customers and how you stand out from the crowd. Add a photo, gallery or video for even more engagement.

bottom of page